חיפוש

כמה זמן מתרחש משפט מורכב במדינת ישראל?

רובכם בוודאי שמעתם על העומסים החריגים המתקיימים בבית המשפט, הגורמים למצב בו בתי המשפט נאלצים לאשר הקלות וענישות קלות, בכדי לסגור תיקים.

כשמציאות זו מאפיינת משפטים בעלי אופי קל יחסית מבחינה משפטית, עולה מיד השאלה המתבקשת – כמה זמן מתרחש הליך משפטי מורכב בישראל?

 

משפט בישראל

במסגרת תביעה המגיעה לפתחו של בית המשפט, בתחומים שונים ומגוונים, מתנהלים דיונים בין הצדדים, התובע והנתבע, כאשר כל צד מיוצג לרוב באמצעות עורכי דין מהימנים ומקצועיים, כפי שתוכלו למצוא באתר https://www.helenasimhi.co.il. באם לא הגיעו הצדדים לעסקת טיעון או הסכם פשרה, הרי שההכרעה במשפט תינתן בסיומו באמצעות פסק דין.

עד כאן כאמור הוצג תהליך המשפט באופן כללי, כאשר באופן אידיאלי, תהליך המשפט אינו צריך לארוך יותר מכמה ימים. בפועל, המציאות בשטח, גם בשנת 2021, מראה כי תיקים רבים נמשכים ונגררים במשך זמן רב ובלתי סביר.

סחבת זו מעמידה את מערכת המשפט באור שלילי, כשהצדק מגיע באיחור רב, אם בכלל, ואף עוברת על חוקי המוסר, בכך שמביאה את הצדדים המידיינים למצב של עינוי הדין.

 

קצת מספרים

על פי הנתונים שמפורסמים על ידי הנהלת בתי המשפט, אצל שופט ממוצע בישראל עומדים כ-530 תיקים. השופטים בבית המשפט המחוזי נהנים ממספר קצת יותר נמוך, כ- 400 תיקים, בעוד שעל שולחנם של שופטי השלום נמצאים קרוב ל-600 תיקים לשופט.

מספרים אלו אמנם מלמדים על עומס בלתי מידתי על השופטים, ובשילוב העובדה כי במקרים רבים, הצדדים המידיינים במשפט הם חלק מהותי מהגורמים למצב זה של התמשכות ההליכים המשפטיים לאורך זמן רב, אפשר לגלות הבנה מסוימת למציאות בלתי אפשרית זו. יחד עם זאת, מציאות זו אינה פותרת את מערכת המשפט בכלל והשופטים בפרט, מחובתם לנהל משפט יעיל ומהיר.

 

מהם הגורמים להתנהלות המשפטית הממושכת?

כפי שהזכרנו, העומס הרב המוטל לפתחם של השופטים, בשילוב תרומתם של הצדדים המידיינים עצמם להתמשכות ההליכים, הם הגורמים העיקריים להתנהלות ממושכת זו, אך ישנם גם גורמים נוספים.

במוקד הביקורת על ההליכים המשפטיים המתמשכים נמצאת אכן העובדה כי במשך מספר שנים לא מונו שופטים לבית המשפט ודיינים לבית הדין הרבני. בנוסף, על אף ההתפתחות הטכנולוגית המקיפה אותנו מכל עבר, מערכת המשפט נשארה מיושנת ולא מתקדמת, דבר הגורם לעיכובים וסרבולים מיותרים בהליך המשפט עצמו.

 

כמה זמן מתרחש משפט מורכב בישראל?

ראינו אם כן כי הסחבת בהליך המשפטי היא רעה חולה המאפיינת את מערכת המשפט מהקטן שבהם ועד הגדול שבהם. אם נוסיף לכך שאנו עוסקים במשפט מורכב, אשר מעצם היותו כזה, הדיונים בו נמשכים ממילא יותר זמן מהרגיל, הרי שהגענו ללוחות זמנים ארוכים ומתמשכים. אם ננסה לכמת את הסחבת במשפט מורכב למושגים יותר ספציפיים של זמן, נוכל להגיע לטווח של שלוש עד חמש שנים.

 

מאזניים

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא