חיפוש

עיסוק לחיים: הכירי את הלימודים לנשים חרדיות

אם את צעירה מהמגזר החרדי, בוודאי מצאת את עצמך חושבת על נושא הלימודים ואיזה אפשרויות עומדות בפנייך, כך שתוכלי גם ללמוד וגם לנהל את שגרת החיים שלך. החדשות הטובות הן שיש המון מסלולים שיכולים לאפשר לך בדיוק את זה, ואין שום סיבה שתתפשרי. מה מאפיין לימודים לנשים חרדיות ומה הופך מסלול לכזה שמותאם לנשים חרדיות?

 

מטרת הפנייה ללימודים

נשים רבות מחפשות מסלול לימודים ורכישת מקצוע. נשים צעירות מהמגזר החרדי אינן שונות וגם הן מעוניינות ללמוד ולרכוש השכלה לקראת השתלבות בשוק העבודה. אצל נשים חרדיות, הצורך בפרנסת המשפחה גדול יותר משום שפעמים רבות הן גם המפרנסת העיקרית או היחידה בבית, מה שהופך את לימודי האישה להשקעה חשובה לעתיד.

 

האתגרים העומדים בפני נשים חרדיות

בפני האישה החרדית הפונה ללימודים עומדים מספר אתגרים העשויים להקשות על תקופת הלימודים.

  1. אורח החיים החרדי מחייב את האישה לפרמטרים מסוימים כמו למידה בחברת נשים בלבד או הימנעות מתכנים העשויים להיחשב לא הולמים.
  2. העומס הרב בו נמצאת אישה חרדית, שבתקופה בה היא מגיעה ללימודים גבוהים היא פעמים רבות כבר נשואה ואם ומחזיקה גם בעול פרנסת המשפחה.
  3. ציפיות חברתיות מהמשפחה או מהבעל, שלעתים לא משתלבות עם רצונותיה של האישה ועם ההעדפות המקצועיות שלה.

הדרישות ממסלול לימודים המיועד לנשים חרדיות

בהתאם לאתגרים העומדים בפני נשים חרדיות בבואן לרכוש השכלה וללמוד, מסלולים המותאמים לנשים חרדיות ומשווקים עבור נשים חרדיות, יענו על פי רוב לקריטריונים הבאים:

  • למידה בקבוצה הומוגנית הכוללת נשים בלבד
  • התאמה של התכנים לערכים התואמים את אורח החיים החרדי
  • התחשבות במועדים רלוונטיים ובצומות
  • מסלולי לימוד הדורשים פחות נוכחות פיזית

 

כיצד הלימודים יכולים לקדם את הקריירה שלך?

לימודים בתחומים שונים יקדמו אותך באותו מגזר תעסוקתי. ההשכלה מאפשרת להתקדם לתפקידים שלא ניתן לאייש בלעדיה, לעתים מבחינה פורמלית (כמו, למשל, במערכת החינוך) ולעתים מבחינת הדרישות של המעסיק – ובמקרים מסוימים גם וגם. למשל, תואר שני בייעוץ חינוכי נדרש עבור עובדות הוראה שמעוניינות להשתלב כיועצות, וגם פותח את הדלת להכשרות נוספות ולגופים המעוניינים בשירותיהן של יועצות חינוכיות. בנוסף, לימודים פעמים רבות תורמים לשיפור התנאים או לשדרוג השכר.

 

בחירת מסלול מתאים לנשים חרדיות

השוק מציע כיום מסלולים רבים ומגוונים לנשים חרדיות, במכללות חרדיות, בשלוחות חרדיות של מוסדות אקדמיים אחרים ועוד. בהתאם לאורח החיים הספציפי יש לבחור את תנאי הלימוד אך ראשית כמובן יש לבחור את תחום הדעת שבו את מעוניינת להתמקצע.

 

לסיכום, בחירת מסלול לימודים המותאם לנשים חרדיות מתוך השפע הרב הקיים כיום בשוק יכולה להיות לא פשוטה. חשוב לבחון בפירוט את התנאים הלימודיים ואת הדרישות שלך מהמסלול, על מנת לבחור מסלול שיהיה נכון עבורך. בנוסף, חשוב כמובן לא להתפשר על העניין בתחום הלימוד ועל הרמה המקצועית.

מטרת הפנייה ללימודים

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
החינוך בארה"ב לעמת ישראל

ארצות הברית היא אחד מיעדי הרילוקיישן המועדפים על ישראלים, ובאופן כללי בעולם – ולא קשה להבין מדוע: בתחומים מסוימים האפשרויות הן בלתי מוגבלות, המשכורות גבוהות

קרא עוד »