חיפוש

מה עושים במקרה ולוחית הזיהוי נגנבה

לפי חוקי התעבורה כל כלי ממונע צריך להתקין לוחית זיהוי עם מספר קריא. בכל כלי הרכב למעט אופנועים, גרר, אופניים או תלת אופן מספיקה לוחית זיהוי אחת ובשאר הסוגים יש להתקין לוחיות זיהוי מקדימה ומאחור. המאמר יפרט מה עושים במקרה ולוחית הזיהוי נגנבת או נפגמת.

 

מה עושים במקרה ולוחית הזיהוי נגנבה?

במידה ולוחית הזיהוי של הרכב נגנבה או נאבדה ניתן לקבל לוחית זיהוי חדשה באחד ממכוני הרישוי או מיצרן מורשה לאחר שמדווחים על הגניבה במשטרה ומקבלים על כך אישור. במידה ולוחית הזיהוי מושחתת או פגומה יש להחליפה במכון הרישוי. יחד עם זאת, אין להחליף את לוחית הזיהוי או לשנות את המספר שלה, את צבעה או להסירה. הלוחית צריכה להיות עם מספר קריא וברור אותו ניתן לקרוא במרחק של כ-20 מטר. לקבלת ייעוץ ראשוני במידה ולוחית הזיהוי נגנבה יש לפנות לעורך דין תעבורה.

 

מה עושים במקרה ולוחית הזיהוי פגומה?

גם לוחית זיהוי פגומה ניתן להחליף ללא עלות במכון הרישוי עד 5 שנים מהיום בו ייצרו את לוחית הרכב. כאשר עושים לרכב טסט במכון הרישוי והלוחית לא עוברת את הטסט בשל צבע דהוי אין צורך לשלם על ההחלפה שלה, אלא אם נפגמה בצורה אחרת. על מנת לדעת אם עברו 5 שנים יש לבדוק את ארבעת המספרים מימין לשמאל מהספרה השנייה וכך יודעים את זמן הייצור. למשל, 0921 משמעותו שהלוחית יוצרה בחודש ספטמבר בשנת 2021.

 

הקשר בין לוחית הזיהוי של הרכב לעבירות תנועה

בכל הנוגע לטשטוש לוחית הזיהוי של הרכב כאשר הוא נגנב או שינוי המספר שלה, מדובר בעבירה פלילית. כך גם שפלוני מטשטש את לוחית הזיהוי בכבישי אגרה על מנת לא לשלם את האגרה או כאשר עובר עבירות תנועה כמו נסיעה במהירות מופרזת, מעבר ברמזור אדום, אי מתן זכות קדימה וכיוצא בזה.

 

בשביל מה לגנוב לוחית זיהוי?

ישנם גנבים שהמטרה שלהם להסוות את המספר של הרכב שלהם מהסיבות שצוינו לעיל ולכן הם גונבים לוחיות זיהוי של רכבים אחרים. זאת אומרת, שאדם אשר גנבו לו את לוחית הזיהוי עלול לקבל דו"חות תנועה שכלל לא עשה, לצבור נקודות, לשלם קנסות ואף לקבל חלילה כתב אישום במקרים קיצוניים. לפיכך, יש להוכיח שהלוחית נגנבה ולא אתם נהגתם ברכב בעת קבלת הדו"ח. הפתרון לכך הוא לגשת למשטרה מייד כשמזהים שלוחית הזיהוי של הרכב נגנבה ולפנות לייעוץ של עורך דין תעבורה בנוגע לביטול הדו"חות.

 

מה חשוב לדעת?

לסיכום, חשוב לדעת שהאכיפה המשטרתית בכל הנוגע ללוחיות זיהוי היא מוגברת ולכן גם הענישה יכולה להביא לתוצאות קשות כמו הורדת הרכב מהכביש או תשלום קנסות. לכן, יש לבדוק שלוחית הזיהוי תקינה ולדווח למשטרה במידה ונגנבה.

לוחית רישוי

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
עורך דין פלילי
מתי כדאי לפנות לעו"ד פלילי?

ההחלטה לפנות לעורך דין פלילי היא החלטה קריטית בהליך המשפטי, במיוחד כאשר עומדים בפני אישומים פליליים או חקירות. החלטה זו יכולה להשפיע באופן משמעותי על

קרא עוד »
תביעה משפטית
איך ליישב סכסוכי שכנים?

סכסוכים בין שכנים יכולים להיות מקור ללחץ ותסכול מתמידים. בין אם מדובר במחלוקת על גבולות רכוש, רמות רעש או חיות מחמד, קונפליקטים אלה יכולים להסלים

קרא עוד »