חיפוש

מה הדרך לקבל את מה שמגיע לכם עבור ילד עם מוגבלות?

להגעתו של ילד חדש למשפחה נלווית ציפייה והתרגשות גדולה.

אותה הציפייה גורמת לנו להיערך ולהתכונן לקראת בואו.

אנו קונים את הציוד שצריך, משנים את אורחות חיינו ומסדרים עבורו מקום נוח לחיות בו.

בואו של ילד עם מוגבלות כרוכה בסידורים נוספים מעבר לכך.

טיפול בילד עם מוגבלות עשויה להיות מעמסה לא קלה על כתפי ההורים, הכרוכה בהשקעת תשומות גבוהות ובהוצאות כספיות גדולות.

לשם כך, המדינה מעניקה זכויות לילדים עם מוגבלויות ולהוריהם, וזאת במטרה להקל את העומס הטיפולי והשינוי הדרוש באורחות החיים.

 

איתור הבעיה עמה יש להתמודד

כבכל בעיה בחיים, לפני שמחפשים דרכים לפתרון צריך קודם להגדיר מהי הבעיה. כלומר, צריך לבחון ולאתר מהי הבעיה הרפואית, הנפשית או הקוגנטיבית עמה הילד מתמודד ושמכוחה נבקש את זכויותינו. אילו לא נגדיר במדויק מהי הבעיה, לא נוכל למצוא את הזכויות המגיעות לנו. בדרך כלל, כאשר מדובר במוגבלויות בילדים, שלב זה עובר דרך הגורמים הרפואיים. הרופאים הם אלו שצריכים לתת את האבחנה של הליקוי עמו יש להתמודד. לאחר שיש בידנו את המידע המלא אודות הבעיה עמה אנו מתמודדים, ניתן לעבור לשלבים הבאים.

 

הביטוח הלאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא המוסד העיקרי המספק את מרבית הזכויות החברתיות בישראל. מוסד זה אחראי למתן קצבאות וזכויות למגוון רחב מאוד של מוגבלויות ומצבי חיים קשים. הביטוח הלאומי מגדיר תנאים ברורים לקבלת זכויות ויש לוודא את העמידה בהן. לאחר שבדקנו את עמידתנו בתנאי הסף, יש להגיש תביעה לביטוח הלאומי ולדרוש את הזכות המגיעה לנו. עם זאת, פעולה זו בדרך כלל אינה פעולה קלה כלל ועיקר. היא כרוכה במילוי טפסים רבים, בצירוף מסמכים המשמשים כאסמכתאות לדברים בשמם אנו מגישים את התביעה, ובעיקר עיון סיזיפי בהמון "אותיות קטנות".

 

הזכויות השונות

לאחר ההתמודדות עם כל הקשיים שבהגשת תביעה לביטוח הלאומי, יידרשו ההורים לפנות לרשויות אחרות על מנת לדרוש את זכויותיהם – עירייה, חברת המים, חברת החשמל, משרד הרישוי, משרד החינוך ועוד. כל הגופים הללו, ורבים אחרים, מספקים זכויות להורים של ילדים עם מוגבלויות. תחילה יש לאתר את המידע אודות הזכויות השונות, מפני שזה אינו נמצא בקלות ויש להשקיע מאמץ בלאתר אותו. לאחר שהצלחנו לאתר אותו, צריך לפנות לכל אותם הגורמים ולבקש את הכרתם במצב.

 

איך עושים את זה?

כפי שזה נראה, הדרך לקבל את מה שמגיע לכם עבור ילד עם מוגבלות איננה קלה. היא כרוכה בהתמודדות עם ביורוקרטיה מאיימת, עם פקידי רשויות השלטון וכל זה תוך כדי טיפול בילד עם מוגבלות ויתר מטלות החיים. לפיכך, לא כדאי להישאר עם זה לבד. פנייה לעמותת "קול הזכויות" באמצעות אתר האינטרנט שלהם תסייע לכם בתהליך הזה ותביא למיצוי כל הזכויות שמגיעות לכם.

 

 

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא